Do 20 tys. zł na nową firmę – wsparcie z Urzędu Pracy
Bezrobotni z Małopolski będą mogli ubiegać się o nawet 20 tysięcy złotych dotacji na otwarcie własnej firmy. Takie wsparcie oferują tamtejsze Urzędy Pracy. Jakie trzeba spełnić warunki, by móc liczyć na te fundusze?
Małopolskie pośredniaki będą przyjmować zgłoszenia od bezrobotnych osób, które chcą założyć własne przedsiębiorstwo, ale potrzebują środków na sfinansowanie przedsięwzięcia. Według zapowiedzi, z urzędu będzie można otrzymać jednorazową dotację w wysokości nieprzekraczającej 20 tysięcy złotych. Będzie to pomoc bezzwrotna. Przewiduje się, że kwota, jaką dysponują pośredniaki, zostanie rozdzielona na 630 bezrobotnych. Miałyby to być osoby zarejestrowane w urzędzie w Wadowicach (210 osób), Olkuszu (165), Oświęcimiu (133) i w Chrzanowie (122). W ramach identycznego programu dofinansowań prowadzonego w ubiegłym roku, dotacje trafiły do 762 osób.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc liczyć na pomoc w otworzeniu własnego przedsiębiorstwa? Procedury nie są trudne. Przede wszystkim wymaga się złożenia wniosku, co jest jednak proste i nie zajmuje dużo czasu. Nieco bardziej skomplikowana jest rozmowa kwalifikacyjna, podczas której ubiegający się o środki musi przekonać reprezentantów urzędu, że jego pomysł ma szansę przynieść realne zyski i że sam naprawdę w to wierzy. Duże znaczenie będzie więc miała pewność siebie, determinacja i, oczywiście, świetny pomysł.
Chociaż wsparcie w postaci bezzwrotnych dotacji z pewnością jest niezwykle pomocne, to jednak okazuje się, że część tych, którzy skorzystali już z takiej możliwości, ma pewne zastrzeżenia, co do sposobu wspierania początkujących firm. Przede wszystkim chodzi o brak szkoleń, które uświadomiły by, jak trudno jest samodzielnie dowodzić firmą. Poza tym dużym problemem jest niemożność wykorzystania środków z dopłat na bieżące wydatki firmy związane np. z rachunkami. Dodatkowo narzekano na zawiłość spraw urzędowych. Stwierdzono przy tym, że przedsiębiorcy rozpoczynający dopiero swoją działalność, powinni być traktowani łagodniej, by dać im większą szansę utrzymania się na rynku.
Okazuje się bowiem, że część firm założonych, dzięki dotacjom, nie jestem w stanie przetrwać na rynku więcej niż rok. Mimo to ok. 90% potrafi przetrwać przynajmniej 12 miesięcy. Z reguły są to salony fryzjerskie i kosmetyczne, warsztaty samochodowe oraz usługi sprzątające.