Abolicja podatkowa – ostatni dzwonek…

Zgodnie z obietnicami rządu podatnicy pracujący w latach 2003 – 2007 za granicą mogą starać się o umorzenie bądź zwrot podatku dochodowego. W tym celu powinni do 6 lutego złożyć w urzędzie skarbowym wniosek PIT-AZ oraz oświadczenie AZ-O, nie muszą załączać zaświadczeń o uzyskanym dochodzie i zapłaconym podatku za granicą. Jednak dokumenty te należy przechowywać do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego za rok podatkowy, którego dotyczył wniosek.

Możemy mówić o trzech rodzajach abolicji podatkowej, rozróżniamy je biorąc pod uwagę to, czy podatnik rozliczył dochody zza granicy, czy je zataił. Podatnik może uzyskać umorzenie zaległości podatkowej, jeśli nie rozliczył się z zarobków w polskim urzędzie skarbowym. Drugi rodzaj abolicji to zwrot podatku, w przypadku gdy podatnik rozliczył się z zagranicznych dochodów i odprowadził podatek. Natomiast, gdy podatnik rozliczył się jedynie z części dochodów lub rozliczył całość, ale odprowadził tylko część podatku może ubiegać się zarówno o umorzenie jak i zwrot podatku.

O formie abolicji decyduje sam podatnik uwzględniając to w formularzu PIT-AZ. Ponadto składa oświadczenie AZ-O dokumentujące wysokość dochodów uzyskanych za granicą oraz wysokość zapłaconego tam podatku. Należy pamiętać, że za składanie fałszywych zeznań grozi nieuczciwemu podatnikowi odpowiedzialność karna. Dodatkowo do wniosku o umorzenie zaległości podatkowej trzeba dołączyć zeznanie podatkowe za rok, którego dotyczy wniosek.

Źródło:Infor.pl

Dodaj komentarz