Apple – historia firmy

Apple Inc jest jedną z największych amerykańskich korporacji zajmujących się produkcją sprzętu elektronicznego i komputerów. Produkty takie jak Mac, iPod, iPhone oraz iPad na zawsze odmieniły oblicze sprzętu komputerowego, nie tylko ze względu na ich zalety użytkowe, ale również ze względu na specyficzną, niepowtarzalną estetykę. Sprzęt firmy Apple stał się wyznacznikiem pewnych standardów, do których dążą dzisiaj także inni producenci.

Początki Apple

Firma Apple nieodłącznie kojarzy się z dwoma postaciami – Stevem Jobsem oraz Stevem Wozniakiem. To właśnie od nich zaczęła się historia przedsiębiorstwa, kiedy to w 1976 roku postawili oni wprowadzić swoje pomysły w życie i założyli firmę, razem z Ronaldem Waynem. Apple Computer Inc. działało początkowo w garażu Steve’a Jobsa. Tam też powstał ich pierwszy produkt – komputer osobisty Apple I, który zaprojektowany i zbudowany był głównie przez Steve’a Wozniaka. Dzięki prezentacji sprzętu, w kwietniu 1976 roku, w Homebrew Computer Club mieszczącym się w Palo Alto w Kalifornii zyskał on rozgłos.

Sukces jaki odniosło Apple spowodował, że komputer Apple I trafił do sprzedaży, za cenę 666,66 dolarów. Rok później, firmie udało się wprowadzić na rynek Apple II, który był już produkowany masowo. Nowa wersja komputera była znacznie łatwiejsza w obsłudze oraz posiadała stację dyskietek.

logo apple

Rozwój firmy

Największe tempo rozwoju Apple Computer Inc. Miała w latach 80. Główną przyczyną tego stanu rzeczy była dobra jakość oraz innowacyjność produktów, która przyciągała nowych klientów i zatrzymywała starych. Pierwszy komputer osobisty, którego priorytetem była praca z użytkownikami biznesowymi został wprowadzony na rynek w maju 1980 roku. Apple /// został wyposażony w procesor 2 MHz, 128 lub 512 kB pamięci RAM, a także był sprzedawany z zaawansowanym systemem operacyjnym Sophisticated Operating System. Cena komputera wynosiła jednak 4 340 dolarów, co niestety przełożyło się na słabe wyniki sprzedaży sprzętu. Firma jednak nadrobiła zaległości wprowadzając do sprzedaży trzecią wersję komputera Apple II, w styczniu 1983 roku. Nowa wersja została oznaczona literą e. Wyposażenie, które we wcześniejszych wersjach było opcjonalne, tutaj zostało wprowadzone jako standardowe. Główną zaletą komputera była jednak możliwość jego ulepszania, dzięki czemu był on obecny w ofercie Apple aż 11 lat. Cena wynosiła 1298 dolarów.

W tym samym czasie Apple pracowało nad projektem komputera o nazwie Lisa, skierowanego dla użytkowników biznesowych. W 1982 roku Steve Jobs w wyniku decyzji zarządu przedsiębiorstwa został odsunięty od tego projektu, co spowodowało powstanie prac na komputerem Macintosh. Ostatecznie Lisa została wypuszczona na rynek wraz z początkiem roku 1983. Komputer oparty na procesorze 5 MHz i 1MB ram, kosztował wtedy prawie 10 tys. dolarów. Został on także wyposażony w dwie dwugłowicowe stacje dyskietek Apple „FileWare” w rozmiarze 5 ¼”. Oprócz tego możliwe było także zamówienie zewnętrznego dysku twardego o pojemności 5 MB oraz dysku wewnętrznego 10 MB. Natomiast projekt równoległy Macintosh zadebiutował rok później posiadał procesor z zegarem 8MHz, 128 kB RAM i 64 kB pamięci ROM. Macintosh został także wyposażony w stację dyskietek 3,5-calowych. Rewolucją okazał się jednak doskonały system operacyjny i jego GUI, który w znaczny sposób ułatwiał pracę i pozwalał na zwiększenie popularności komputera. Wadą oprogramowania Macintosha był jednak brak kompatybilności z większością dostępnych programów, ponieważ wymagało to przeprojektowania kodu i w większości napisanie go od nowa, co odstraszało wielu producentów.

Odsunięcie Jobsa od Apple

Koniec roku 1984 nie był dla przedsiębiorstwa udany. Komputery Apple sprzedawały się coraz gorzej, natomiast Steve Jobs popadł w konflikt z Johnem Sculley’em i innymi pracownikami, co było bezpośrednią przyczyną odsunięcia go od projektu Macintosh i innych prac w Apple. W czasie swojej dziesięcioletnie nieobecności w firmie Steve Jobs skupił na własnym projekcie komputerów NeXt, które jednak nigdy nie zyskały takiej popularności jak te opatrzone logiem jabłka. W tym samym czasie Apple wypuściło na rynek pierwszego Maka, który nie odniósł planowanego sukcesu. Komputery Mac na początku sprzedawały się dość dobrze, jednak konkurencja szybko nadrobiła zaległości i Apple zmuszone było do ulepszenia swojego produktu. Dzięki temu do sprzedaży trafił Macintosh Plus, który za cenę 2600 dolarów oferował 1MB RAM, z możliwością rozszerzenia jej do 4 MB i rewolucyjną magistralę SCSI, która pozwalała na pracę z wieloma urządzeniami na raz. Komputer ten nadal jednak posiadał wiele wad, które na szczęście zostały naprawione wraz z wypuszczeniem na rynek drugiej wersji – Macintosh II. Druga odsłona projektu wyróżniała się szybszym procesorem o częstotliwości taktowania 16 MHz i możliwością obsługi kolorowej grafiki. Kolejne lata nie przynosiły firmie znaczących sukcesów, a jedynie pozwalały utrzymać swoją dość solidną pozycję na rynku.

Powrót Jobsa

W 1996 roku Apple przejęło firmę NeXT, wykupując ją za 429 milionów dolarów. Ta transakcja była dla Steve’a Jobsa kluczowa, ponieważ pozwoliła mu wrócić do jego własnego przedsiębiorstwa, które to właśnie jemu zawdzięczało swoje największe sukcesy. Dla Apple był to bardzo dobry krok, który pozwolił na wprowadzenie pierwszego komputera all-in-one – iMac. iMac okazała się maszyną rewolucyjną, nie tylko ze względu na swoje możliwości, ale także ze względu na charakterystyczną estetykę, która wyróżniała się na tle produktów największego konkurenta IBM. W roku 1999 powstał również pierwszy notebook Apple, który był przeznaczony dla zwykłych użytkowników. Przenośny komputer iBook powtórzył sukces iMaka. To właśnie te dwa projekty miały największy wpływ na późniejsze produkty firmy.

Era iPhone’a i iPada

9 stycznia 2007 roku Steve Jobs ogłosił, że firma Apple zamierza skupić się na produkcji nowego typu urządzeń – smartfonów, prezentując tym samym pierwszego iPhone’a. Pomimo tego, że na rynku dostępny były smartfony oraz inne urządzenia z dotykowymi ekranami, produkt Apple przekonał do siebie odbiorców głównie za sprawą nowatorskiego wyglądu, prostoty obsługi i charakterystycznej estetyki. Podobnie było również z iPadem, który również nie był sam w sobie urządzeniem nowym, jednak tablet sprzedawany przez Apple wzbudził zainteresowanie tego typu sprzętem.

Podsumowanie

Firma Apple jest dziś kluczowym graczem na rynku komputerów osobistych i elektroniki użytkowej. Dzieje się tak głównie za sprawą przyjętej przez Steve’a Jobsa polityki, zakładającej tworzenie istniejących rzeczy na nowo, tak aby były one bardziej przyjazne użytkownikom. To właśnie takie produkty jak iMac, iPhone, iPad i iPod dały impuls do rozwoju technologii urządzeń osobistych, które są dla nas dzisiaj niemalże niezbędne.

Dodaj komentarz