Budowa domu bez pozwolenia…
Pierwszą wprowadzoną zmianą w ustawie Prawo budowlane jest zlikwidowanie pozwoleń na budowę. Jeśli funkcjonowanie budynku nie oddziałuje na środowisko bądź obszar Natura 2000 wystarczy zarejestrować inwestycję u starosty. Gdy w przeciągu 30 dni organ administracji nie wniesie sprzeciwu jest to jednoznaczne z przyzwoleniem na budowę. Wniosek kierowany do starosty powinien określać rodzaj obiektu budowlanego, jego położenie oraz planowany termin rozpoczęcie budowy. Ponadto należy załączyć trzy egzemplarze projektu budowlanego wraz z wymaganymi pozwoleniami, opiniami, uzgodnieniami oraz dokument zaświadczający, że projektant i osoba sprawdzająca mają uprawnienia. Konieczna jest także zgoda urbanistyczna oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Pozwolenia na budowę zostaną utrzymanie w przypadku największych budowli znacząco oddziałujących na środowisko.
Zgodnie ze zmianami w ustawie rejestracja u starosty nie będzie konieczna w przypadku drobnych inwestycji budowlanych takich jak: remont, przebudowa czy termomodernizacja. Inwestor będzie miał pełną swobodę w wyborze terminu rozpoczęcia prac. Ta sama sytuacja dotyczy budowy przyłączy medialnych, czyli: instalacji elektroenergetycznej, kanalizacyjnej, wodociągowej, gazowej czy cieplnej.
Został zniesiony także obowiązek ubiegania się o pozwolenie na użytkowanie. Jeśli obiekt został wybudowany na podstawie zgłoszenia u starosty, to po 21 dniach od dnia doręczenia zawiadomienia o zakończeniu prac, użytkowanie stanie się możliwe. Dodatkowym ułatwieniem w przypadku małych inwestycji typu dom jednorodzinny czy garaż jest zniesienie obowiązku zawiadomienia o zakończeniu budowy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Straży Pożarnej.
Źródło:GazetaPrawna.pl