Coraz większy problem z rekrutacją pracowników
Polski rynek pracy ulega wielu zmianom, a znaczna ich część jest bezpośrednim wynikiem aktualnych zmian w gospodarce. To jak wygląda sytuacja pracy w Polsce zależy z pewnością od punktu rozpatrywania tej kwestii. Inne spostrzeżenia na ten temat będzie miał pracodawca, jeszcze inne osoba poszukująca pracy a jeszcze inne ci, którzy dopiero rozpoczynają studia z myślą o przyszłej karierze.
Pozycja pracodawcy
Pracodawcy wskazują, iż często mają problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Nie oznacza to, że na rynku nie ma osób poszukujących zatrudnienia, ale to że nie ma odpowiednich fachowców. Brakuje specjalistów w wielu zawodach, co jest częściowo wynikiem likwidacji wielu szkół zawodowych, które zajmowały się ich kształceniem. Często pracodawcy zatrudniając osoby na konkretne stanowisko muszą zainwestować w ich szkolenia, co pociąga za sobą dodatkowe koszty. Nie są więc w stanie pracownikom zaproponować na początek wysokiego wynagrodzenia, ci zaś bardzo często rezygnują właśnie z powodu zbyt niskich, w ich opinii zarobków.
Pracownik i jego punkt widzenia
Każdy kto poszukuje pracy chciałby zazwyczaj zarobić odpowiednią kwotę, ale często wskazuje się również to, że praca powinna sprawiać przyjemność. Osoby które poza odpowiednim wykształceniem posiadają jeszcze doświadczenie z pewnością mogą liczyć na interesujące oferty. Nieco gorzej mają ci, którzy dopiero zakończyli edukację i nie mają za sobą ogromu doświadczenia. Zazwyczaj bowiem otrzymują oferty, które ich zdaniem nie są satysfakcjonujące pod względem finansowym, często więc z nich rezygnują właśnie z tego powodu. Warto jednak pamiętać, iż firmy dbające o swoich pracowników podwyższają ich wynagrodzenie, oferując także poza nim różnorodne premie, jeżeli pracownik sumiennie wykonuje swoją pracę.
Praca na przyszłość – wybór studentów
Osoby wybierające się na studia również często wybierają takie kierunki, które w ich opinii zapewnią im zatrudnienie po zakończeniu edukacji. Jednak przez kilka lat studiów wiele może się zmienić i tym samym rynek pracy może już nie potrzebować tak wielu specjalistów z danej branży. Tą kwestię należy wziąć pod uwagę przy wyborze studiów, tym samym wyznaczając sobie ścieżkę przyszłej kariery.
W ostatnim czasie można było zauważyć znaczący rozwój gospodarki. Firmy działają prężniej, a tym samym potrzebują nowych pracowników. Wciąż niezwykle duże zapotrzebowanie jest na odpowiednio wykształconych fachowców kierunków technicznych. Z biegiem lat można zauważyć, iż coraz więcej osób decyduje się na podjęcie kolejnych kierunków studiów, znacznie odmiennych od poprzednich. To daje im znacznie więcej możliwości na rynku pracy, gdyż posiadają nie tylko większą wiedzę, ale także stanowią dla pracodawców znacznie lepszych pracowników. Coraz więcej osób nie boi się zmiany zatrudnienia w sytuacji, gdy obecna praca nie satysfakcjonuje ich pod względem finansowym. Nabyte doświadczenie z pewnością może im pomóc w poszukiwaniu nowej pracy, jak również wynegocjowaniu znacznie lepszych jej warunków.