Elon Musk
Elon Musk często zwany jest Nikolą Teslą XXI wieku, głównie za sprawą stworzenia „czegoś z niczego”. Ten ekscentryczny miliarder i genialny wizjoner urodził się na południu Afryki, a dokładnie w Pretorii (RPA) 28 czerwca 1971 r. Obecnie mieszka w Bel Air w Stanach Zjednoczonych, a jego majątek ocenia się na 13,1 milliarda USD.
Musk już w wieku 12 lat stworzył swoją pierwszą grę komputerową o nazwie Blastar. 5 lat później wyemigrował do Kanady (ojczyzny swojej matki), by uciec od obowiązkowej służby wojskowej i w celu poszukiwania lepszych perspektyw na swoją przyszłość. W 1995 roku uzyskał tytuł licencjata w dziedziny fizyki i ekonomii na Uniwersytecie Pensylwania. W tym samym roku założył ze swoim bratem Kimbalem spółkę Zip2, która dostarczała oprogramowania dla publikowania treści raczkującym wtedy portalom internetowym. Cztery lata później Compaq AltraVista zakupił firmę Zip2 za 307 mln dolarów w gotówce.
W marcu 1999 r. Elon Musk podjął się współtworzenia serwisu płatniczego X.com. Spółka ta dwa lata później połączyła się z Confinity, zmieniając nazwę na PayPal. W 2002 roku firmę sprzedano eBayowi, dzięki czemu Musk zyskał 180 mln dolarów (posiadał 11,7% akcji PayPal).
Jeszcze tego samego roku Elon Musk założył swoją trzecią firmę – SpaceX, której do tej pory jest dyrektorem generalnym i technicznym. Firma ta zajmuje się projektowaniem oraz konstruowaniem rakiet nośnych dla pojazdów kosmicznych. Jej zadaniem jest aż stukrotne zmniejszenie kosztów lotów kosmos. Pierwszą opracowaną przez SpaceX rakietą była wystrzelona w 2006 roku rakieta Falcon 1.
Równolegle do tego projektu Musk zaangażował się w rozwój swojej drugiej spółki- Tesla Motors, której celem jest produkcja całkowicie elektrycznych samochodów. Elon Musk jest nie tylko dyrektorem generalnym i współzałożycielem Tesla Motors, ale również głównym architektem jej produktów. Główną motywacją dla działań tej firmy jest przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu.
Wiosną tego roku Elon Musk zaprezentował najważniejsze auto w historii jego firmy: Teslę Model 3, przypominając tym samym misję swojego przedsiębiorstwa, czyli chęć rozszerzenia rewolucji w transporcie bez szkodzenia naszej planecie poprzez zmniejszenie emisji spalin. „Trójka” może pomieścić 5 osób, posiada w standardzie autopilota i osiąga prędkość 100 km/h w niecałe 6 sekund. Cena tego auta na prąd ma nie przekraczać 35 tys. dolarów.
W sierpniu 2013 roku Elon Musk zaprezentował swój futurystyczny projekt o nazwie Hyperloop, polegający na systemie rur, w których z prędkością ponad 1200 km/h mogłyby przemieszczać się gondole- kapsuły z ludźmi, umożliwiające podróż pomiędzy Los Angeles a San Francisco w pół godziny albo nawet i krócej. Podróż nową formą komunikacji miałaby być tańsza, szybsza i całkowicie polegać na energii słonecznej.