Emerytalny absurd…
Średnia długość życia ludzi ciągle rośnie, w związku z powyższym wiek emerytalny także powinien się zwiększyć. W innym razie sytuacja ta może stanowić zagrożenie dla budżetu państw europejskich. Oszacowano bowiem, iż co roku na emerytury przeznaczane jest średnio 11,8 proc. PKB. Przy założeniu, że długość życia populacji wydłuża się, odsetek ten będzie sukcesywnie wzrastał.
Cała Europa przymierza się do zmian emerytalnych. Jedynie polski rząd nie widzi potrzeby podwyższenia wieku emerytalnego, na razie w planach jest zlikwidowanie przywilejów emerytalnych. Przykładowo świadczenia emerytalne wypłacane rolnikom w 95 proc. finansuje budżet państwa, płacą oni minimalne składki oraz w wieku 60 lat mężczyźni, a wieku 55 lat kobiety mogą przestać pracować. W następnej kolejności należy ograniczyć wcześniejsze emerytury służb mundurowych oraz nauczycieli.
Społeczeństwo w Polsce starzeje się, w związku z powyższym istnieje niebezpieczeństwo, że w niedalekiej przyszłości liczba emerytów przewyższy liczbę osób pracujących.
Źródło: GazetaPrawna.pl