Jan Kulczyk
Jan Kulczyk był jednym z najsławniejszych na międzynarodowej arenie polskim przedsiębiorcą. Działał między innymi w Europie, Afryce, Ameryce Południowej. Urodził się w 1950 roku. Pochodził z rodziny przedsiębiorcy Henryka Kulczyka. Ukończył studia wyższe na kierunkach prawo i handel zagraniczny. Zdobył stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk politycznych oraz prawa międzynarodowego w 1975 roku.
Swoją karierę biznesową rozpoczął w 1981 roku. Pierwszy kapitał na rozpoczęcie swojej biznesowej działalności otrzymał od ojca. Założył wówczas firmę Interkulpol, która zajmowała się handlem zagranicznym. W 1988 roku zaczął inwestować w branże motoryzacyjną. Za jego zasługą powstała pierwsza w Polsce sieć dystrybucji samochodów marki Volkswagen. Pierwszym wielkim interesem była dostawa samochodów dla policji i UOP w 1991 roku.
Działał także na rynku związanym z energetyką, ropą naftową, gazem, browarnictwem, nieruchomościami komercyjnymi, infrastrukturą czy telekomunikacją. Posiadał akcje spółek takich jak Telekomunikacja Polska, Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o., TUiR Warta SA, PTE WARTA S.A, PKN Orlen.
Największy sukces osiągnął dzięki powstaniu firmy Kulczyk Holding w 1991 roku. Wchodzi ona w skład grupy Kulczyk Investment House. Należały do niego także Kulczyk Real Estate Holding i Kulczyk Silverstein Properties, giełdowy Pekaes oraz Ciech. Inne przedsięwzięcia, którymi się zajmował to m.in. Autostrada Wielkopolska, gazowa Elektrociepłownia Nowa Sarzyna, Polenergia oraz giełdowy PEP.
W 2008 zainwestował w budowę kompleksu biurowców w Dubaju. Planował także wybudować biurowiec Kulczyk Tower w Warszawie, który miał być jednym z najwyższych wieżowców w Europie. W roku 2011 nabył 40% udziałów w licencji od firmy Shell na poszukiwania w Nigerii. Zajmowała się tym spółka Serinus Energy.
W 2012 roku Forbes ogłosił Jana Kulczyka najbogatszym Polakiem. Główną częścią majątku były akcje koncernu SABMiller z RPA warte około 7 mld złotych. W skład koncernu wchodzą m.in. marki piwa takie jak Tyskie, Pilsner czy Grolsch.
Był także właścicielem zespołu pałacowego w Lubniewicach oraz zamku „Chateau de Madrit” w Villefranche-sur-Mer na Lazurowym Wybrzeżu we Francji, a także centrum handlowo-kulturalnego Stary Browar w Poznaniu.
Był współzałożycielem Polskiej rady Biznesu oraz Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W 2006 roku zasiadł w Radzie Dyrektorów, a 2007 roku został Przewodniczącym Rady Międzynarodowego Zielonego Krzyża, organizacji, która zajmowała się bezpieczeństwem ekologicznym. Zasiadał także w Międzynarodowej Radzie Gubernatorów działającej przy Peres Center for Peace.
W 2010 roku powołał inkubator myśli i rozwoju promujący kraje Europy Środkowo-Wschodniej pod nazwą CEED Institute. W 2014 roku zainicjował powstanie Rady Polskich Inwestorów w Afryce.
Jan Kulczyk zmarł w wieku 65 lat 29 lipca 2015 roku.
[foto by Piotr Drabik]