Do końca marca firmy mogą bezpłatnie zgłaszać dłużników do KRD

dług

Sergey Nivens/bigstockphoto.com

Jeszcze do końca tego miesiąca małe firmy mogą bezpłatnie zgłaszać swoich dłużników do Krajowego Rejestru Długów. To świetna opcja dla wszystkich przedsiębiorców, którzy unikali tego ze względu na oszczędności.

Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów” to akcja, którą Krajowy Rejestr Długów prowadzi już po raz jedenasty. Jest ona szansą dla małych przedsiębiorstw, które starają się oszczędzać na wszelkich wydatkach, by zaczęły walczyć ze swoimi dłużnikami. Zakłada się, że wpisanie ich na listę dłużników KRD stanie się motywacją do spłaty należności.

Warto przypomnieć, że w momencie wpisania na listę dłużników w KRD, dla zalegającego z płatnościami zaczynają się schody, ponieważ spada jego wiarygodność kredytowa, więc raczej nie może liczyć na żadne kredyty ani pożyczki, a dodatkowo może spodziewać się problemów z dostępem do zakupów ratalnych. Co więcej, taki wpis wiąże się z obniżoną reputacją. Kontrahenci, którzy dowiedzą się o problemach zadłużonego mogą odmówić współpracy z nim. Nawet pracownicy przed zatrudnieniem się w konkretnej firmie coraz częściej chcą dowiedzieć się, jaka jest jej sytuacja finansowa.

Z danych KRD wynika, że przeciętny czas oczekiwania przez małe przedsiębiorstwa na zwrot zaległych płatności wynosił w IV kwartale minionego roku 3 miesiące i 18 dni. To okres o 15 dni dłuższy niż ten, w którym pieniądze otrzymywały największe firmy. Co ciekawe, dane z ostatnich lat wyraźnie pokazują, że większym firmom łatwiej jest odzyskiwać pieniądze, mimo że to akurat one lepiej radzą sobie z długami. Dla najmniejszych podmiotów gospodarczych praktycznie każde zadłużenie jest utrudnieniem w funkcjonowaniu i może generować dalsze problemy.

Kondycja finansowa najmniejszych firm jest bardzo istotna dla całej krajowej gospodarki. Wystarczy jedynie wspomnieć, że to właśnie sektor małych i średnich przedsiębiorstw odpowiada za wyrobienie ok. 70% wartości naszego Produktu Krajowego Brutto. Niestety, przeszło 70% małych jednostek twierdzi, że nieuregulowane płatności utrudniają ich działalność. Problemy z płynnością finansową, które spowodowane są oczekiwaniem na spłatę długów deklaruje również ponad 46% mikroprzedsiębiorstw. Dzięki akcji „sprzątania długów” udało się już odzyskać pieniądze o łącznej wartości 1 miliarda 559,08 miliona złotych. Z opcji skorzystały dotychczas 51 tysięcy 274 firmy.

Dodaj komentarz