Kupujemy więcej? Raport GUS o rosnącej gospodarce
Z lutowego raportu GUS wynika, że w Polsce wyraźnie wzrosła zarówno produkcja przemysłowa, jak i sprzedaż detaliczna. To natomiast świadczy o przyspieszeniu całej rodzimej gospodarki. Wyniki są lepsze od prognoz analityków.
Według ubiegłotygodniowej publikacji Głównego Urzędu Statystycznego, w lutym wzrosła w Polsce produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna. Sektor wytwórczy może pochwalić się skokiem na poziomie 6,7% w porównaniu do lutego poprzedniego roku. Eksperci spodziewali się zwyżki, ale o 5,5% w ujęciu rocznym. Produkcja w ujęciu miesięcznym zwiększyła się o 6,8%, natomiast od początku bieżącego roku wzrost wyniósł 4,0% w porównaniu do pierwszych dwóch miesięcy 2015r.
Po przeanalizowaniu poszczególnych sektorów ustalono, że zwyżka dotknęła 29 spośród 34 działów przemysłu. Najwięcej przybyło towarów w kategorii tekstyliów. Produkcja wzrosła tam o 24,1%. O 17,0% zwiększyła się ilość wytworzonych mebli, a o 13,8% więcej wyprodukowano wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych. Nie obyło się jednak bez spadków, a najbardziej skurczyła się produkcja w energetyce, która spadła o 5,0% r/r. Słabo wypadła produkcja w sektorze budowlanym, która spadła o 10,5% r/r, ale wzrosła o 14,3% w stosunku do wcześniejszego miesiąca.
Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w stosunku do lutego poprzedniego roku o 3,9%. Według przewidywań, miała to być zwyżka na poziomie 3,3% r/r. Dla porównania, w styczniu odnotowano wzrost o 0,9% r/r. Jeszcze lepiej wyglądała jednak sprzedaż w cenach stałych, której zwyżka wyniosła 6,2% wobec lutego 2015 r. Miesiąc wcześniej był to wzrost dokładnie o połowę niższy (3,1%). Najbardziej zwiększyła się sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia, która skoczyła o 15,5%. Duży był też wzrost sprzedaży mebli, urządzeń RTV i AGD (o 14,4%), a także samochodów i motocykli (o 12,2%).
Odczyty dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej to jednak nie wszystkie dane wskazujące na poprawiającą się sytuację rodzimej gospodarki. Wcześniej GUS poinformował także o średnim wynagrodzeniu miesięcznym, które w lutym wyniosło 4137,50zł brutto, czyli wzrosło o 3,9% wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Zwiększyło się też zatrudnienie, które znalazło się na nowym, rekordowym poziomie, wynosząc 5 mln 711,2 tys. osób. To zwyżka o 3,5% w ujęciu rocznym.