Microsoft – historia firmy
Microsoft, czyli dziecko Billa Gatesa i Paula Allena, to jedno z największych przedsiębiorstw w branży technologii informacyjnych. Największą rozpoznawalność przyniosło mu stworzenie systemów operacyjnych MS-DOS, Microsoft Windows oraz oprogramowania biurowego Microsoft Office. Forma prawna firmy to spółka publiczna, która swoją główną siedzibę pierwotnie ulokowała w Redmond w stanie Waszyngton.
Początki Microsoftu sięgają 1975 roku, kiedy dwójka przyjaciół w Albuquerqe w Stanach Zjednoczonych postanowiła założyć firmę w celu wyprodukowania i sprzedania interpretatora języka BASIC. Trzy lata później w Japonii otworzono pierwsze zagraniczne biuro. 1 stycznia 1979 roku siedziba została przeniesiona do Bellevue w stanie Waszyngton. W połowie 1980 roku do spółki dołączył kolejny wspólnik – Steve Ballmer, a Bill Gates zaczął piastować stanowisko prezesa.
Pierwszym produktem, jaki przyniósł firmie duże pieniądze był DOS. To dzięki niemu Microsoft z małego przedsiębiorstwa stało się jednym z najpotężniejszych graczy w branży. Wpłynęły na to wydarzenia z sierpnia 1981 roku, kiedy to po nieudanych negocjacjach Digital Research, zamówienie w Microsofcie złożyła firma IBM. Obejmowało ono wersję systemu CP/M, które miało być wykorzystywane w komputerach IBM PC. Po tej transakcji firma Gatesa nabyła klona systemu CP/M od Seattle Computer Products, przekształcając go w PC-DOS. Microsoft wykorzystując dominację na rynku komputerów IBM PC, rozpoczyna agresywny marketing MS-DOS, czym wypełnił znaczną część rynku informatycznego.
Rok `85 upływa pod znakiem kolejnego systemu operacyjnego OS/2 i wprowadzonego w listopadzie systemu Windows 1.0, nakładki graficznej na MS-DOS. Pod koniec lat `90-ych Microsoft wprowadza jeden ze swoich flagowych produktów – pakiet biurowy Microsoft Office, będący zbiorem aplikacji takich jak Microsoft Word czy Excel. Już w maju 1990 roku przedstawiono kolejną wersję systemu operacyjnego Windows 3.0. Wprowadzono w nim zmiany polegające między innymi na zastosowaniu uproszczonego interfejsu użytkownika i trybu chronionego, który był kompatybilny z procesorem Intel 80386. Wówczas odnotowano bardzo wysoką sprzedaż tego produktu, sięgającą100 000 egzemplarzy w przeciągu dwóch tygodniu od premiery. Windows zaczął przynosić większe zyski niż OS/2, z tego powodu zdecydowano o przeniesieniu aplikacji na Windows.
W następnych latach miały miejsce premiery kolejnych wersji Windowsa, w 1993 roku Windows NT 3.1, a w `95 bardziej już znany Windows 95, który pobił dotychczasowy rekord sprzedaży, i w ciągu 4 dni sprzedano milion egzemplarzy tego systemu. Microsoft udostępnił także swoją wersję przeglądarki internetowej – Internet Explorer 1.
Firma postawiła sobie za cel rozszerzenie swojej oferty o produkty internetowe, uruchamiając w sierpniu MSN, bezpośredniego konkurenta AOL. W `97 wydano koleją wersję przeglądarki Internet Explorer 4, współpracującą zarówno z Windows jak i z Mac OS. W październiku firmą zainteresował się Departament Sprawiedliwości, który wystąpił z wnioskiem do Federalnego Sądu Rejonowego. Zarzuty skierowane do firmy Gatesa dotyczyły naruszenia porozumień antymonopolowych. Po dwuletnim postępowaniu sądowym zapadł wyrok niekorzystny dla korporacji stwierdzający stosowanie praktyk monopolistycznych.
Wraz z nastaniem nowego tysiąclecia na rynek wszedł Windows XP, będący jedynym systemem działającym na jądrze NT. Zastosowano w nim pierwsze zmiany interfejsu od wydania Windowsa 95. Jednocześnie Microsoft poszerzył swoją działalność wprowadzając na rynek konsolę Xbox, stając naprzeciw potentatom branży takim jak Sony i Nintendo.
W 2004 roku ponownie wszczęto przeciwko firmie postępowanie dotyczące wykorzystywania monopolistycznej pozycji Windowsa, tym razem z inicjatywy Unii Europejskiej. Skutkiem tego było wydanie wersji XP Home Edition i Professional oraz zapłata grzywny w wysokości 497 milionów euro.
W roku 2007 na rynek wprowadzono nowszą wersję pakietu biurowego MS Office 2007 oraz kolejną wersję Windows Vista. Mimo, iż firma obrała inną politykę i ogłosiła, że będzie udostępniać więcej informacji o swoich produktach, aby ułatwić programistom tworzenie oprogramowania, nadal nie satysfakcjonowało to Unii Europejskiej, która 27 lutego 2008 roku nałożyła na Microsoft karę kolejnych 899 milionów euro, co było wówczas największą karą grzywny w historii UE.
W ciągu kolejnych lat firma borykała się z pewnymi kryzysami, zmuszona była do redukcji etatów oraz odparcia zarzutów pewnego prawnika, który pozwał koncern, ponieważ jego zdaniem podczas aktualizacji oprogramowania z komputera użytkownika pobierane były dane na jego temat. Mimo kilku trudnych lat na rynek wychodziły kolejne wersje oprogramowania przyjmowane z większym lub mniejszym entuzjazmem. Najświeższa wersja miała swoją premierę 26 października 2012 roku i jest nią Windows 8, który posiada nowy interfejs – Modern Ul.
We wrześniu 2013 roku zawarta została duża transakcja między Microsoftem a fińską Nokią, w ramach której Microsoft przejął dział urządzeń i usług Nokii. Wartość transakcji wyniosła 5,44 mld euro.
Na początku istnienia firmy jej obroty wynosiły niewiele ponad 16 tysięcy dolarów. W 1978 roku przekroczyły wartość 1,3 miliona USD, w 85 było to już ponad 140 milionów, a w 1990 przekroczyły 1 miliard dolarów. Dziesięć lat później suma obrotów wyniosła prawie 23 miliardy dolarów. Ta powstała z ciężkiej pracy dwójki, a z czasem trójki wspólników firma, obecnie zatrudnia ponad 39 tysięcy osób na całym globie. Bezsprzecznie jest jednym z motorów napędzających amerykańską gospodarkę, a z jej produktów korzystają miliony użytkowników na świecie.
Najbardziej rozpoznawalnym nazwiskiem związanym z Microsoftem jest Bill Gates, zajmujący przez kilka lat z rzędu miejsce najbogatszego człowieka na świecie, z czasem ustępując, ale nadal pozostając w czołówce. Gates wraz z żoną prowadzi od 1997 roku różne kampanie mające na celu umożliwienie dostępu do zasobów komputerowych dla ludzi w każdym zakątku świata. Ich fundacja czynnie wspiera akcje charytatywne, przekazując pieniądze na ogólnoświatowe programy edukacyjne czy programy ochrony zdrowia.