Kategoria: Podatki

B2B a roczne rozliczenie podatku

Umowa B2B jest szczególnie popularna w przypadku pracy wykonywanej przez przedstawicieli wolnych zawodów i freelancerów, którzy mają założoną działalność gospodarczą. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność jest zwykle wykonawcą i zawiera umowę o współpracy z firmą, na której rzecz wykonuje pracę. Jakie zasady rozliczenia rocznego z Urzędem

Trzy osoby w roboczych strojach zbierają jabłka w sadzie

Sejm przyjął ustawę o fundacjach rodzinnych

Posłowie przegłosowali ustawę, na mocy której powołana zostanie nowa instytucja – fundacja rodzinna. Rozwiązanie to ma pomóc firmom rodzinnym w kontynuowaniu prowadzenia biznesu przez kolejne pokolenia.

Stojący tyłem mężczyzna w garniturze, trzymajacy za swoimi plecami maskę

Potrzebne jest zacieśnienie polityki fiskalnej (rozmowa z Brzoską)

Zazwyczaj, gdy rząd bierze się za temat podatków, wywołuje to solidarny opór wszystkich przedsiębiorców. Jednak to zaczyna się zmieniać – coraz liczniejsi polscy biznesmeni dostrzegają sens fiskalnych obciążeń i chcą współkształtować je tak, aby służyły one rozwojowi rodzimych przedsiębiorstw. W rozmowie z portalem businessinsider.com.pl poglądy

Dwoch kierowców stoi przy samochodach po stłuczce, sprawdzając coś w telefonach

Leasing w Polskim Ładzie nie będzie już tak korzystny

Polski Ład wejdzie w życie od 1 stycznia 2022, przynosząc szereg zmian podatkowych. Wśród nich znajdują się m.in. zmiany dotyczące leasingu samochodów, które odbiją się zarówno na przedsiębiorcach leasingujących pojazdy, jak i na nabywcach samochodów używanych.

problemy w biznesie

Założenia tarczy antykryzysowej dla polskich firm

W związku z epidemią koronawirusa i ograniczeniami w prowadzeniu działalności wielu firm, rząd wprowadził pakiet rozwiązań, które mają chronić polskich przedsiębiorców. Pierwszy wprowadzony pakiet tzw. tarczy antykryzysowej został uzupełniony o kolejne zapisy, tym samym w życie weszła tarcza antykryzysowa 2.0.

biznes online

Mikrorachunki PIT, CIT, VAT

1 stycznia 2020 roku weszła w życie nowa zmiana dotycząca płacenia podatków PIT, CIT i VAT. Obejmuje ona ponad 25 milionów polskich podatników. Od tej pory podatki zapłacimy przelewem na specjalny indywidualny mikrorachunek, a nie, jak do tej pory, na konto bankowe urzędu.

No Thumbnail

Niewielkie efekty wdrożenia STIR-u?

STIR, czyli specjalny rządowy system mający wyłapywać oszustów podatkowych, mimo dużych obietnic na razie przyniósł mizerne skutki. Przez rok jego funkcjonowania śledzono 13 milionów kont, założono 291 blokad, na których było łącznie 38,5 mln zł.

dług

Exit tax – na czym ma polegać?

Jedną ze zmian podatkowych wchodzących w życie wraz z początkiem przyszłego roku jest exit tax, czyli podatek dla osób fizycznych i firm chcących opuścić Polskę w celu uniknięcia zapłacenia podatku.

podatek VAT

Rząd chce wprowadzić split payment

Straty, jakie skarb państw ponosi w wyniku oszust podatkowych sięgają wielu miliardów. Nieuczciwi obywatele najczęściej fałszują wysokości podatku VAT. Na poprawę szczelności polskiego systemu ma wpłynąć nowe rozwiązanie, które ma zacząć obowiązywać już za kilka miesięcy. Mowa o split payment, czyli o podzielonej płatności, która