Niepełnosprawni w pracy – jak na tym korzysta firma
Przeglądając oferty pracy można trafić na wiele ogłoszeń, w których jasno dane jest do zrozumienia, że pracodawca poszukuje osoby o orzeczonej niepełnosprawności. Co zyskuje na tym firma, że tak chętnie zatrudnia osoby niepełnosprawne?
W ostatnich latach osoby niepełnosprawne coraz częściej mogą liczyć na zatrudnienie w różnego typu firmach. Wynika to z kilku czynników. Z pewnością zmienia się nasza mentalność, jednak jeszcze większe znaczenie w tym przypadku mają korzyści płynące z zatrudniania osób o niepełnym stopniu sprawności głównie fizycznej, choć w niektórych przypadkach także umysłowej.
Pracodawca decydujący się na przyjęcie osoby niepełnosprawnej może liczyć na poprawienie wizerunku swojego przedsiębiorstwa. Zwykle świadczy to o otwartości na każdego człowieka i skupieniu się na jego rzeczywistych zaletach, a nie na stereotypach zakładających, że niepełnosprawność eliminuje z rynku pracy. Świadczy to o społecznej odpowiedzialności firmy, co wzmacnia jej pozycję na rynku. Niemniej jednak podmioty podejmujące taki krok mogą spodziewać się również wsparcia materialnego. Jest to możliwe, dzięki programom aktywizacyjnym finansowanym przez rząd. To one pozwalają na wsparcie pracodawców tworzących stanowiska dla osób należących do grupy bezrobotnych z najmniejszymi szansami na znalezienie posady.
Przede wszystkim pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną może otrzymać zwrot kosztów poniesionych w celu dostosowania stanowiska do potrzeb podwładnego. Oznacza to, że w rzeczywistości nie zapłaci za prace adaptacyjne pozwalające przystosować takie miejsce pracy. Warunkiem jest jednak przyjęcie niepełnosprawnego na min. 3 lata. Nie musi też martwić się o wydatki związane z przeprowadzeniem szkoleń dla jego pomocnika, ponieważ te środki także zostaną zwrócone. Ponadto w firmach zatrudniających min. 25 osób za przyjęcie osoby niepełnosprawnej przysługuje prawo do zwolnienia z wpłat do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także miesięczna dopłata do wynagrodzenia wypłacanego takiemu pracownikowi.
Szereg korzyści, z jakich mogą skorzystać pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych sprawił, że w III kwartale ubiegłego roku odsetek pracujących osób o niepełnej sprawności był najwyższym od 2001r. Z danych GUS wynikało, że pracę podejmowało ponad 0,5 miliona przedstawicieli tej grupy społecznej.