Nowe prawo podatkowe wg pracodawców zaszkodzi małym firmom
Nowy zapis powodujący sporo kontrowersji wśród przedsiębiorców to Klauzula obejścia prawa podatkowego, która została w ubiegłym tygodniu opublikowana przez Ministerstwo Finansów. Ma ona na celu ograniczenie tworzenia przez podatników sztucznych konstrukcji prawnych, których podstawowym celem jest ograniczenie, bądź próba całkowitego uniknięcia zapłacenia podatku.
Początek obowiązywania nowej klauzuli przewidziany jest na 1 stycznia 2016 r. i już teraz wzbudza ogromne zaniepokojenie wśród przedsiębiorców. Organizacja Pracodawców RP określiła zapisy zawarte w klauzuli jako nieprecyzyjne i oddające organom podatkowym zbyt wiele możliwości dowolnej interpretacji oceny poszczególnych spraw. Pracodawcy RP podkreślają przy tym, że tworzący nowe przepisy w ogóle nie wzięli pod uwagę etyki, która jest równie ważna w tworzeniu regulacji, jak obowiązki podatkowe nakładane na przedsiębiorców. Określili planowane zmiany jako „nie odpowiadające potrzebom przedsiębiorców i zniechęcające ich do podejmowania strategicznych decyzji”. Natomiast Prezes Związku Pracodawców Polskich, Cezary Kaźmierczak, podczas konferencji poświęconej klauzuli obejścia prawa podatkowego, stwierdził wręcz, iż może ona stać się instrumentem prześladowania małych firm w Polsce.
W zamyśle pomysłodawcy wprowadzenia nowych regulacji, czyli Ministerstwa Finansów, zapisy zawarte w klauzuli mają pomóc aparatowi skarbowemu w walce z unikającymi płacenia podatków dużymi korporacjami działającymi na polskim rynku. Nie od dziś wiadomo, że większość tych przedsiębiorstw nie płaci podatków, bądź wpłaty te w stosunku do obszarów działalności tych firm, bywają śladowe. Ponad 60 procent spółek kapitałowych w Polsce wykazuje straty, a średnio odprowadzają one do krajowego budżetu zaledwie 0,4 procent podatku od przychodów. Ma to być więc narzędzie ułatwiające urzędnikom skarbowym odzyskanie części tych nieodprowadzonych zobowiązań oraz naliczenie karnych odsetek w wysokości do 30 procent, mających działanie odstraszające przed podjęciem podobnych uników w przyszłości.
Polscy przedsiębiorcy obawiają się jednak, że klauzula zostanie wykorzystana głównie wobec małych i średnich firm, z powodu małych możliwości aparatu skarbowego w walce z nieuczciwymi wielkimi korporacjami, apelują więc do Ministerstwa o wycofanie się z tego pomysłu.