PIS obiecuje handlowcom franczyzowym zmiany w projekcie podatku
Podatek sklepowy miał wprowadzić dodatkowe opłaty dla wszystkich sklepów i sieci handlowych. Okazało się jednak, że w swojej dotychczasowej postaci krzywdziłby franczyzobiorców. Czy zostanie dla nich zmieniony?
Podatek handlowy, nazywany też podatkiem sklepowym miał objąć wszystkie sklepy i sieci handlowe, występując w dwóch podstawowych stawkach zależnych od obrotów konkretnego podmiotu. Jego pomysłodawcy tłumaczyli, że choć będzie obciążeniem dla wszystkich handlowców, to ma zapewnić większą konkurencyjność w sektorze, dając mniejszym sklepom szansę na rozwój.
Zupełnie innego zdania są eksperci i sami zainteresowani, czyli właściciele sklepów. Szczególne oburzenie podatek handlowy wzbudził we franczyzobiorcach, którzy szybko uświadomili sobie, że jeśli zmiany zostaną wprowadzone w zapowiadanej formie, to ich interesy najprawdopodobniej staną się nierentowne. Wyliczono, że wbrew opinii polityków, na nowym podatku najmniej ucierpią duże sieci handlowe. Możliwe więc, że efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Z tego też powodu franczyzobiorcy i grupa pozostałych handlowców postanowiła wybrać się pod siedzibę Sejmu, by w proteście wyrazić swoją opinię.
Specjaliści i ajenci punktów franczyzowych zwracają uwagę na fakt, że ich dochody są zwykle mniejsze od tych notowanych przez większość sklepów prywatnych, dlatego podatek uderzy w nich wyjątkowo mocno. Eksperci podkreślają natomiast, że od kilku lat widać tendencję małych sklepów do współpracy. Łączą się w sieci, co daje im mocniejszą pozycję na rynku. Istnieją spore obawy, że nowy podatek zahamuje ten proces, a najwięksi pesymiści twierdzą nawet, że spowoduje jego odwrócenie.
Ostry sprzeciw ze strony handlowców oraz interwencja Komisji Europejskiej sprawiły, że rząd postanowi jeszcze raz przyjrzeć się projektowi zmian. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się na konsultacje z przedstawicielami sektora i w ubiegłą środę odbyły się rozmowy, w których udział brali też m.in. minister finansów, minister rozwoju, przedstawiciele Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Ustalono, że podniesiona zostanie kwota wolna od podatku, a sam podatek będzie występował w jednakowej stawce dla wszystkich.