Podatkowa emigracja polskich firm wciąż na fali
Choć nie prowadzi się takich statystyk, to nie ma wątpliwości – coraz więcej polskich przedsiębiorstw przeprowadza się zagranicę. I nie ma się co dziwić, bo w innych krajach firmy mogą liczyć na dogodniejsze warunki funkcjonowania.
Ośrodek Millward Brown przeprowadził niedawno badanie, z którego wynikało, że 1,25 miliona Polaków chce wyjechać z kraju jeszcze w tym roku. Niestety, nie tylko osoby prywatne są gotowe na emigrację. Do innych europejskich państw coraz częściej przenoszą się również firmy. Kierujące nimi pobudki są jednak nieco inne niż w przypadku zwykłych pracowników. O ile większość rodaków wyjeżdża w poszukiwaniu lepszej pracy, wyższych płac i satysfakcjonującej jakości życia, to firmy szukają głównie niższych podatków.
Polskie przedsiębiorstwa od dawna dławione są wysokimi podatkami i raczej nic nie wskazuje na to, by miało to ulec zmianie. Podwyższony VAT nie ma na razie większej szansy powrócić do dawnego poziomu 22%. Chociaż politycy, szczególnie podczas swoich kampanii prezydenckich, obiecują zniesienie podatku dochodowego – również nie warto na to czekać. Eksperci przyznają, że nie należy nawet oczekiwać obniżenia kwoty wolnej od podatku. Tym bardziej, że w Polsce rzadko ulega ona zmianie. Już od 7 lat znajduje się na poziomie 3091zł, podczas gdy w Wielkiej Brytanii podniesiono ją 14. razy w ciągu 14 lat.
Nie powinno zatem zaskakiwać, że to właśnie na Wyspy Brytyjskie najchętniej przenoszą się polskie firmy szukające lepszych warunków rozwoju. W Wielkiej Brytanii kwota wolna od podatku to aż 10 600 funtów, czyli ok. 59 228 zł! Dodatkowo zagranicą często łatwo jest skorzystać z różnych opcji optymalizacji swojego działania. Np. w UK można otrzymać zwroty za zatrudnionych pracowników. Nie jest to jednak odosobniony przypadek. Poza Wielką Brytanią istnieje szereg państw, w których polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na lepsze warunki prowadzenia biznesu.
O tym, że polski system prawny jest mało przyjazny mówi się już od kilku lat. Według tegorocznego raportu firmy PwC znajdujemy się dopiero na 20. miejscu spośród 28 krajów, jeśli chodzi o wysokość stawek PIT. O naszym systemie źle mówi jednak nie tylko PwC, ale i Bank Światowy, który każdego roku publikuje rankingi krajów sporządzone na podstawie ich ogólnego klimatu prawno-podatkowego w sektorze przedsiębiorstw. Polska praktycznie zawsze wypada w takich zestawieniach nad wyraz słabo.