Praca zdalna – czy to dobre rozwiązanie?
Możliwość wykonywania obowiązków służbowych z zaciszu własnego domu wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Za sprawą łatwego dostępu do szybkiego internetu w wielu firmach można pracować poza główną siedzibą. Dlatego też pracowników zdalnych przybywa z każdym rokiem. Szczególnie dotyczy to branży IT oraz wolnych zawodów, gdzie zdecydowana większość pracy opiera się na pracy na przenośnym komputerze.
Niemniej praca zdalna ma swoje plusy i minusy. Największym atutem jest oczywiście swoboda działania i możliwość zastania w domu. Pracownika nie poświęca cennego czasu na dojazd, więc może szybciej i efektywniej wykonać powierzone mu zadania. Jednak tylko dobrze zorganizowana i zmotywowana osoba będzie w stanie zacząć pracę w domu, tak jak pracuje się w biurze. Elastyczność często powoduje zbytnie rozluźnienie i utratę koncentracji, co w konsekwencji daje mało sumienne wykonywanie swoich obowiązków. Możliwość spożywania posiłków w domu to niewątpliwy atut pracy zdalnej, bo są szybsze i tańsze, ale należy przestrzegać wyznaczonego czasu, by przerwa nie okazała się zbyt długa. W domu nie obowiązuje też dress code, więc codzienna poranna toaleta stanowi kolejne zaoszczędzone minuty. Korzyści z tej formy zatrudnienia ma również pracodawca, gdyż nie musi dla nowego pracownika przygotować kosztownego miejsca pracy. Ponadto rekrutacja prowadzona jest z pominięciem obszaru zamieszkania, co umożliwia wyszukanie najlepszego specjalisty, nawet z zagranicy.
Najważniejszym wyznacznikiem wysokości wynagrodzenia są efekty pracy. Pracodawca nie wie ile czasu i wysiłku w wykonanie zadanie włożył pracownik zdalny. Ta zależność może okazać się pozytywna tylko dla jednej ze stron. Sumienny i uczciwy pracownik właściwie wykonana postawione mu zlecenie, ale bardzo często zdarza się, że osoby działające bez kontroli zwierzchnika po prostu oszukują pracodawcę. Brak mobilizacji to największy problem dla pracowników zdalnych. Nawet osoby bardzo zaangażowane w pracę w siedzibie firmy, w domu nie mogą się skoncentrować i robią wszystko z wyjątkiem obowiązków służbowych. Będąc w domu łatwo jest zająć się domowymi obowiązkowymi lub po prostu włączyć telewizor.
Minusem pracy zdalnej jest z pewnością brak bodźców zewnętrznych, które są niezwykle istotne przy kreowaniu nowego projektu. Często, to rozmowa z współpracownikami czy firmowe otoczenie pobudzają do wytężonego działania. Poza tym poczucie społeczności w firmie daje wiele radości. Bez wspólnych wyjść do knajpek czy wyjazdów integracyjnych, pracownicy pozbawieni są ważnego aspektu łączącego go z przedsiębiorstwem. Niemniej zestawiając ze sobą wszystkie „za” i „przeciw” łatwo zauważyć, że praca zdalna jest przyszłościową formą zatrudnienia, szczególnie przy posiadaniu wygodnego oprogramowania, kompatybilnego z innymi urządzeniami w sieci pracowniczej. Ta forma z pewnością sprawdzi się u osób zdeterminowanych, a dla osób niepełnosprawnych może okazać się jedyną opcją na zatrudnienie i zdobywanie zarobku.