Richard Branson
Pochodzący z Wielkiej Brytanii miliarder, Richard Charles Nicholas Branson, znalazł się w gronie najbogatszych ludzi w Europie. Jego majątek sięga niemal 5 miliardów dolarów. Taki stan konta zawdzięcza rozwojowi swojej firmy – w skład obecnie funkcjonującego holdingu Virgin Group wchodzi ponad 400 mniejszych firm i stale poszerzane są sektory działalności. Wszystko wskazują na to, że majątek Richarda Bransona będzie rósł, bo Brytyjczyk stale inwestuje i otwiera nowe oddziały swojego niezwykłego imperium.
Richard Branson urodził się 18 lipca 1950 roku w Blackheath w Londynie w rodzinie prawniczej. Od najmłodszych lat wykazywał się żyłką do prowadzenia biznesu, choć jego pierwsze pomysły nie przynosiły dużych zysków. Sukcesem był natomiast magazyn muzyczny „Student”, na łamach którego pojawiły się wywiady z Mickiem Jaggerem czy Johnem Lennonem. Branson kontynuował swoją działalność w branży muzycznej i tak wspólnie z kolegą w wieku 20 lat uruchomił sklep internetowy z sprzętem muzycznym o nazwie Virgin (gdyż byli dziewicami w branży). Tańsze produktu sprawiły, że sklep szybko stał się popularny i wkrótce można było otworzyć punkt stacjonarny na prestiżowej Oxford Street.
Kolejnym krokiem w rozwijaniu przedsiębiorstwa było założenie wytwórni płytowej Virgin Records, w której swój krążek nagrała słynna grupa Sex Pistols, gdyż inne wytwórnie ją odrzuciła, a płyta sprzedała się w liczbie 5 mln egzemplarzy. Branson nie bał się wyzwań, dlatego w 1984 roku założył linie lotnicze Virgin Atlantic Airways. Regularne kursy między Gatwick i Newark okazały się bardzo zyskowne. Jednak osiem lat później nastąpił kryzys i aby utrzymać linie lotnicze Branson sprzedał za 500 milionów funtów wytwórnię firmie EMI. Natomiast w 1999 roku powstało Virgin Mobile, pionier na rynku operatorów komórkowych, bo działający wirtualnie. Jego nowym właścicielem został koncern medialny NTL:Telewest , który odkupił Virgin Mobile za niemal miliard funtów. Transakcja została sfinalizowana 4 lipca 2006 roku, jednak Branson każdego roku otrzymuje od 8,5 miliona funtów za możliwość korzystania z nazwy Virgin.
Branson inwestuje w różne sektory, również w działalność naukową czy spory motorowe, wodne lub przemysł lotniczy. Posiada nietypowe biuro podróży Virgin Holidays (wycieczki dla wymagających do nietypowych destynacji) oraz Virgin Galactic (loty w kosmos). Przedsiębiorca lubuje się w biciu rekordów świata. Udało mu się najszybciej pokonać Ocean Atlantycki oraz najszybciej przejechać przez Kanał La Manche w pojeździe typu amfibia. Ponadto Branson chętnie angażuje się w inicjatywy humanitarne i ekologiczne, za co został uhonorowany nagrodą Obywatela Świata (Citizen of the World Award). Jest także jest fundatorem nagród dla innowacyjnych przedsiębiorców, co czyni go jednym z najbardziej wszechstronnych i aktywnych miliarderów.