Upadły konsument…
Zgodnie z nowelizacją ustawy „Prawo upadłościowe i naprawcze” konsument, który nie może spłacić długów powstałych nie z jego winy, będzie mógł ogłosić upadłość konsumencką. W przeciągu 10 lat będzie mógł to zrobić tylko raz. Dzięki temu procederowi będzie musiał spłacić jedynie część długów, reszta zostanie umorzona. Pozwoli mu to rozpocząć życie na nowy rachunek bez ciągnących się za nim zobowiązań.
W celu ogłoszenia upadłości dłużnik powinien wpłacić 200 zł wpisowego w sądzie rejonowym właściwym dla jego miejsca zamieszkania. Następnie sąd przeanalizuje jego sytuację finansową i jeśli uzna, że jest ona zła, ogłosi jego upadłość, po czym przedstawi plan spłaty długów. Natomiast, gdy dłużnik w momencie brania pożyczki był już niewypłacalny bądź, gdy stracił pracę z własnej winy lub dobrowolnie zgodził się na zwolnienie sąd ogłosi werdykt na jego niekorzyść, czyli dłużnik nie będzie mógł skorzystać z prawa upadłości.
Konsument, który ogłosi upadłość będzie wyłączony z zakupów na raty, nie będzie mógł także zaciągać kredytów pod rygorem umorzenia postępowania upadłościowego. Co oznaczałoby konieczność natychmiastowej spłaty długów wraz z odsetkami za zwłokę. Ponadto dłużnik będzie musiał, co roku składać sprawozdanie w sądzie z realizacji planu spłaty długów oraz będzie musiał przedstawić listę wartościowych przedmiotów zakupionych w ubiegłym roku i ujawnić osiągnięty przychód.
Źródło: Gazeta.pl