Wolne za szkolenie…
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało nowelizację kodeksu pracy, z której wynika, że pracownik nie może odmówić odbycia szkolenia, kursu czy nawet podjęcia nauki w szkole, o ile jest to związane z jego pracą. Za doszkalanie zapłaci pracodawca i powinno ono odbywać się w godzinach pracy. W przypadku, gdy pracownik będzie musiał podnosić kwalifikacje po godzinach w zamian otrzyma dzień wolny. Zaś, gdy szkolenie będzie kończyło się egzaminem, pracownikowi będzie należało się minimum pięć dni wolnych.
Obecne przepisy odnośnie podnoszenia kwalifikacji zawodowych zostały uznane za niekonstytucyjne, gdyż nie precyzują, czy pracownik ma obowiązek uczestniczyć w szkoleniu oraz czy pracodawca musi oddać dzień wolny za odbyte szkolenie poza godzinami pracy. Zgodnie z nowymi przepisami pracownikowi będzie przysługiwał również urlop szkoleniowy na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu, czy na napisanie pracy zaliczeniowej. Jeśli szkolenie będzie odbywało się w godzinach pracy, pracownik będzie zwolniony z części dnia pracy, żeby mógł się szkolić.
Ponadto pracodawca pokryje wszelki koszty związane z podnoszeniem kwalifikacji tj. koszty zakupu podręczników i innych materiałów dydaktycznych. Zaś, gdy szkolenie będzie odbywać się w innym miejscu niż miejsce zamieszkania zwróci pracownikowi pieniądze za przejazd, zakwaterowanie oraz wyżywienie. Wszystkie szczegóły będzie określać umowa szkoleniowa zawarta pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Może ona być zabezpieczona klauzulą lojalnościową tzn. pracownik po podniesieniu kwalifikacji będzie musiał przepracować w firmie, co najmniej trzy lata lub będzie musiał zwrócić pieniądze za odbyte szkolenia.
Źródło: Infor.pl