Zestawienie gospodarek o największym potencjale: Polska w górę!
Polska gospodarka poprawia swoje wyniki. W opracowywanym przez firmę Grant Thornton rankingu krajów o największym potencjale gospodarczym awansowaliśmy o 3 miejsca z pozycji 24. na 21. Liderem jest Singapur.
Global Dynamism Index (GDI) to przeprowadzane przez firmę Grant Thornton badanie, na podstawie którego tworzony jest ranking gospodarek o największym potencjale. W ich ocenie pod uwagę bierze się 22 różne elementy. Wśród 60 państw uwzględnianych w zestawieniu, po raz kolejny znalazła się Polska. Co więcej, udało nam się poprawić ubiegłoroczny wynik i z miejsca 24. przeskoczyliśmy na pozycję 21.
Wśród czynników, które wliczane są do ogólnego wskaźnika dla każdego kraju znajdują się m.in. skala aktywności zawodowej, struktura demograficzna i warunki dla eksportu. Najlepiej poradziliśmy sobie w zakresie środowiska finansowego, gdzie zajęliśmy 5. miejsce. Najgorzej wypadliśmy pod względem pracy i kapitału ludzkiego. W tym przypadku Polska musiała zadowolić się dopiero 38. lokatą. Potencjał gospodarczy w sporym stopniu blokuje stosunkowo wysokie bezrobocie. Niekorzystnie na kondycję kraju wpływa też niż demograficzny i fakt, że zaczyna brakować rąk do pracy. Ogółem Polsce udało się zebrać 61,1 pkt na 100 możliwych.
Liderem rankingu jest Singapur, a za nim uplasowały się Izrael i Australia. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Finlandia, Szwecja, Słowenia, Szwajcaria, a także Norwegia, Kanada i Tajwan. Warto jednak podkreślić, że jeśli chodzi o Europę Środkowo-Wschodnią, to Polska była jednym z najlepszym krajów. Lepszy wynik od naszego uzyskała jedynie Słowenia. Udało nam się za to wyprzedzić Czechów, którzy uplasowali się na 25. miejscu, a także Węgrów (31. lokata) i Słowaków (pozycja 32.).
Zdaniem ekspertów, wyniki badania GDI powinny być pomocne polskim przedsiębiorstwom, które chciałyby wejść na zagraniczne rynki. Kraje o największym potencjale gospodarczym z pewnością mogą być tymi, od których rozpocznie się ekspansja rodzimych firm na obcym gruncie. Zestawienie jest przydatne tym bardziej, że znajduje się w nim cały szereg krajów europejskich. Można z niego wnioskować, że np. warto zastanowić się nad interesami w Skandynawii i Szwajcarii, choć duże szanse powodzenia będziemy mieli także w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi i zarazem najwięksi partnerzy handlowi znaleźli się tuż za pierwszą dziesiątką rankingu.